Göçmenlik Mahkemesi Davasında Haklarınız Nelerdir?

 

  • Göçmenlik davasında yasal yardım alma hakkına sahipsiniz. ABD’den sınırdışı edilme (deportation/removal) davasına karşı kendinizi savunma hakkına sahipsiniz. Hükümet, size isnat edilen suçlamaları listeleyen tebligat (Notice to Appear “NTA”) vasıtasıyla davayı başlatır. Hükümet sizi bir suçtan dolayı sınır dışı etmeye çalışıyorsa, bu suç NTA’de Göçmenlik yasasının ilgili maddesi ile birlikte listelenir. Kendiniz ve aileniz için en iyi kararı verebilmeniz için, yasayı ve seçeneklerinizi anlamanıza yardımcı olabilecek deneyimli ve Amerika’da Baro’ya kayıtlı bir avukata ihtiyacınız olacak. Noterler veya kendi kendilerine “göçmenlik uzmanı/danışmanı” sıfatı vermiş kisilere dikkat edin – bunlar size yasal tavsiye veremez ve mahkemede sizi temsil edemez.
  • Bir avukatınız olmasa bile, avukatınız olup olmadığına bakılmaksızın, Göçmenlik Mahkemesindeki her duruşmanıza katılmak zorundasınız. Eğer duruşmaya gitmezseniz, davanızı savunma şansı olmadan sınırdışı edilmenize karar verilebilir. Göçmenlik Mahkemesi hakiminden davanıza hazırlanmak ve bir avukat bulmak için ek süre isteme hakkına sahipsiniz. Mahkemeye gitmekten korkmayın. Hiç kimse sizi hazır olmadan önce kendinizi savunmaya zorlayamaz.
  • Eğer İngilizceyi çok rahat konuşamıyorsanız, mahkeme size ücretsiz bir tercüman sağlayacaktır. Tam olarak anlamadığınız bir dilde iletişim kurmaya çalışmayın. Zarar verebilir. Hakime, bir tercümana ihtiyaç duyduğunuzu söyleyin; genellikle telefonla ücretsiz olarak size verilecektir. Bununla birlikte, Mahkemeye kendi tercümanınızı getiremezsiniz.
  • Göçmenlik Mahkemesine ne zaman ve nerede gideceğinize dair doğru bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun. Davanızın durumuyla ilgili her zaman, gece veya gündüz, Göçmenlik Mahkemesi telefon hattından (1-800-898-7180) bilgi alabilirsiniz. Telefon numaranızı değiştirirseniz veya adresinizden taşınırsanız Göçmenlik Mahkemesi’ne Adres Değişikliği Formu vermek zorundasınız. Bu formu adres veya telefon numarası değişikliğini takip eden beş (5) iş günü içinde doldurup mutlaka gönderin.
  • Ülkenizde zulum, kötü muamele veya işkence gördüyseniz, ayrımcılığa maruz kaldıysanız veya ülkenize geri gönderilmeniz halinde uğrayacağınız zulümden korkuyorsanız, Göçmenlik Mahkemesi hakiminden korunma talep etme hakkınız var (Mahkemede iltica talebi). Elbette bundan herkes yararlanamayacaktır, ancak ülkenize dönme korkunuz gerçekse başvurunuz red edilse dahi herhangi bir ceza uygulanmaz. Davanız karara bağlanana dek sınırdışı edilemezsiniz.
  • Irk, din, milliyet, siyasi görüş ya da belirli bir sosyal grubun üyesi olma sebebiyle zulüm, kötü muamele veya işkence veya bu sebeplerle ülkenize dönme korkusu da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle korunmaya hak kazanabilirsiniz. ABD hükümeti tarafından sıklıkla kabul gören belirli sosyal gruplara örnek olarak, kabileleri, etnik grupları, sosyal sınıfları, muhaliflerin aile üyelerini, meslek gruplarını, cinsel tercihleri, çocuk askerleri, üyeleri ya da polis ya da askeri kurumların eski üyelerini ( suikasta uğrama olasılığı olan kisiler gibi) ve bazı durumlarda kadınları sayabiliriz.
  • Göçmenlik Mahkemesi hakimi davanızı reddederse kararı temyiz etme hakkına sahipsiniz. Temyiz halinde, davanız yeniden gözden geçirilirken sınır dışı edilemezsiniz. ABD’de kalmanıza izin verebilecek diğer seçenekler hakkında mutlaka bir avukatla görüşün. Bir veya her iki ebeveyni tarafından terk edilen çocuklar Özel Göçmen Çocuk Statüsüne (SIJS) tabi olabilir. Bazı suç mağdurları U vizesi almaya hak kazanabilir ve insan ticareti mağdurları tarafından zarar görenler T vizesine başvurabilir. ABD’de yakin akrabalarınız varsa sizin icin sponsor olabilirler.

ABD’de kök salmaya çalışan herhangi birisi icin sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karsıya kalmak son derece zor. Bu nedenle, yasal haklarınızı, yasanın nasıl yürüdüğünü ve seçeneklerinizi bilmek çok önemlidir. Mutlaka tecrübeli, işini iyi bilen bir avukatla çalışın.

Avukat Gökhan Yazıcı, YAZICI LAW, Göçmenlik Temyiz Kurulu ve Yuksek Mahkeme Temyizlerini de içeren çok geniş yelpazede  kompleks sınırdışı davalarında kapsamlı tecrübeye sahiptir. Göçmenlik Mahkemesinde aleyhinize dava açılmışsa gecikmeksizin (646) 657-8144 ofis numaramızdan bizi arayın. Tek başınıza savaşmayın!

Gokhan Yazici

Gokhan Yazici is an experienced attorney and counsellor practicing in the state of New York. He is specialized in U.S. Immigration Law, Corporate & Business Law, Business Transactions, Commercial Litigation, International Trade & U.S. Customs Law. Mr. Yazici holds an LL.B. degree from Istanbul University Law School and an LL.M. degree from Temple University James Beasley School of Law.