B1 ve B2: Zevk ve İş için Ziyaretçi /Turist Vizeleri

10B1 ve B2: Zevk ve İş için Ziyaretçi /Turist Vizeleri
Turist vizeleri nedir?
Bu vize kategorisi A.B.D.’ne geçici olarak iş (B1), ya da zevk, turistik veya tıbbi tedavi amaçlı (B2) giriş yapmak isteyenler için ayrılmıştır. Pratikte her iki vize de B1/B2 birlikte verilmektedir (Ziyaretçi/Turist Vizesi). Buna karşılık, Türkiye’nin aralarında olmadığı 27 ülke vatandaşları ise geçici olarak iş veya turizm amacli herhangi bir vizeye ihtiyaç olmaksızın A.B.D.’ne seyahat edebilir ve en fazla 90 gün süre ile kalabilirler.(The Visa Waiver Program).

Hangi koşullarda verilir?
Göçmenlik ve Vatandaşlık Kanunu, her turist vizesi başvuru sahibinin A.B.D.’ne göçmenlik niyetiyle hareket ettiğini ve göçmenlik niyetine sahip olduğu varsayımını esas alır. Bu sebeple turist vizesi başvurani, konsolosluk yetkilisine bunun aksini ispat etmek durumundadır, ve (a) A.B.D.’deki ziyaretinin geçici mahiyette olduğunu (b)ziyareti süresince bütün giderleri karşılayabilecek yeterli mali kaynağa/fona sahip olduğunu, ve nihayet (c) ikamet ettiği yabancı ülkede kuvvetli sosyal ve ekonomik bağı bulundugunu, bunu terketmeye niyeti olmadığını, göstermeye ve ispata mecburdur.

Vize başvuruları ne kadar sürede sonuçlanmaktadır?
Turist vize başvuruları, genellikle 1 hafta, 10 gün arasında sonuçlanmaktadır. Ancak A.B.D. Konsolosluğu herhangi bir aksilik olasılığına karşı seyahatten 6-8 hafta önce başvurulmasını öneriyor. A.B.D.’ne acil tıbbi nedenlerden dolayı seyahat etmek durumunda olanlar ise Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Konsolosluğu ile bu durum için özel ayrilan email veya telefon aracılığı basvurarak hızlandırılmış randevu talep edebiliyorlar.

Başvuru sırasında istenen belgeler nedir?
B, ziyaretçi/turist, vize kategorisi için ikamet ettiğiniz yerin yetki alanine giren Amerikan Büyükelçiliği veya Konsolosluğundan randevu almanız gerekiyor. Başka ülkedeki Amerikan Konsolosluğuna başvurmak da mümkün, ancak bu çoğu zaman vize başvurusunun yüksek oranda reddedilmesi riskini de beraberinde taşıyacagi icin, çok zorunlu sebepler olmadığı müddetçe, tavsiye edilen bir yol olmaz.

14 yasin altindaki ve 80 yasin ustundeki basvuru sahipleri haric butun basvuru sahiplerinin konsolosluk gorevlisiyle sahsen mulakata girmesi gereklidir.

Genel olarak başvuru icin, durumun özelliğine göre değişiklik gösterebilecek olsa da, aşağıdaki belgelere ihtiyacınız olacaktir:

• Form DS-160
• Vize için dilekçe
• Vize Başvuru Ücreti
• Pasaport. Amerikan vizesi alabilmeniz için pasaportunuzun Amerika’ya varış tarihi itibariyle en az 6 ay süreyle geçerli olması gerekmektedir.
• 51mm X 51mm boyutlarinda vesikalik fotoğraflar
• Ziyaret amacınızı acıklayan, Amerika’daki akrabanız, tanıdığınız veya iş yaptığınız şirket ve kişilerden alınacak davetiye mektubu
• Amerika’da kalacağınız müddetçe bütün seyahat ve yaşama masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösterir deliller.
• Ziyaretiniz müddetince eğer üçüncü şahıslar finansal destek olacaksa, Amerikan vatandaşı, yeşil kart sahibi, veya göçmen olmayan vize ile Amerika’da yasal olarak bulunan bir kişinin düzenleyeceği Form I-134 (imzalı ve noterden tastikli yeminli destek beyannamesi).
• Seyahat planlarınız, gidiş-dönüş bileti.
• Ülkenizdeki sahip olduğunuz gayrimenkul(ler)i gösterir tapu belgeleri. Araç ruhsatları
• Banka hesap ekstreleri.
• Gelirinizi, sağlık sigortanızı ve yaşadığınız ülkeye ekonomik bağınızı gösterir diğer belgeler. (Türkiye’de çalıştığınız yerden alacağınız işiniz, maaşınız ve işyeriniz hakkında belgeler ve geri döndüğünüzde işinize devam edeceğinize dair belge)
• Ülkenize aileniz dolayısıyla da olan bağınızı göstermek üzere, beraber seyahat etmeyecek aileniz olduğunu gösteren deliller. (Aile fotoğrafları, tatil fotoğrafları bazı hallerde faydalı olabilir)
• Durumunuza uyuyorsa, iş sahibi olduğunuzu gösterir, Ticari Sicil Gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri gibi belgelerin fotokopileri.
• Daha önceki ziyaretlerinizde göçmenlik statünüzü ihlal etmediğinizi gösterir, uçak binis kartı, ve varsa daha önceki vize uzatma başvurusunun kabul veya reddini gösterir ihbar mektubu gibi belgeler.
• Eğer Amerika’da çocuğunuzu ziyarete gidiyorsanız, çocuğunuzun göçmenlik statüsünü gösterir dokümanlar, çalışıyorsa işyerinden alacağı çalıştığını gösterir mektup, bankadan alacağı banka müşterisi olduğunu tevsik eden mektup, W-2 Formları v.s.

Bu vize ile ülkede kalış süreleri nedir?
Ziyaretçi vizesi ile giriş kapısında genellikle 6 ay kalma hakkı veriliyor. Bu vize kategorisi ile maksimum kalma süresi 1 yıldır. İzin verilen kalma süresinin bitmesinden önce, ya da en geç son gün Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’na (USCIS) ulaşması kaydıyla kalış süresinin uzatılması için başvurulabilinir. Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu kalma süresinin bitmesine en az 45 gün kala uzatma için başvurulmasını tavsiye ediyor. Ancak hayatımızda planların bazen son anda değişebildiği de bir gerçek.

Uzatma başvurusu yapıldıktan sonra, bu konuda karar verilinceye kadar, ya da 240 gün, bunlardan hangisi önce gerçekleşirse, Amerika’da yasal olarak kalabilirsiniz.

Ülkede kaldıkları süre içerisinde hangi haklara sahiptirler?
Turist vizesi ile Amerika’ya giriş yapan kişiler, turistik gezi, tatil, akraba ve arkadaş ziyareti yapabilir, hastahane ve klinikte tedavi olabilir, ücret almamak kaydıyla amatör spor ve müzik yapabilir, herhangi bir derece öngörmeyen akademik ve sertifika programına dahil olmayan kısa süreli kurslara katılabilirler. (Örneğin, 2 günlük yemek pişirme kursu gibi)

Eğer Amerika’da iş sebebiyle ziyaretçi vizesi ile bulunuyorlarsa, sözleşme pazarlığında bulunabilir, mal veya yatırım tanıtımında bulunabilir, planlanan yatırım ve alımları görüşebilir, toplantılara katılabilir, işe alım mülakatları yapıp, işe adam alabilir, ve çeşitli iş araştırmaları yapabilir.

Ancak uygun bir çalışma vizesini gerektiren; fiilen bir iş ve işletmeyi işletmek, bir işte çalışmak ve eğlence ve spor etkinliklerinde profesyonel olarak yer almak gibi faaliyetlerde bulunamazlar. Bu tür faaliyetler A.B.D.’de uygun bir çalışma vizesini gerektirir. Ziyaretçi/turist vizesi kategorisinde nelerin yapılıp yapılamayacağı konusu, kesin olarak, siyah ve beyaz gibi, belirli olmayip; gri alanlar da var. Ancak bu konuda muhafazakar davranıp, özel durumları cok tedbirli yorumlamak gerekir. Çünkü vize statüsünün ihlali ağır ve tamiri güç müeyyidelere tabi.

Bu vize alacaklara öneriler:
Vize kararının bu konuda geniş yetkilerle donatılmış bir konsolosluk görevlisinin tek taraflı tasarrufu ile verilebileceği gerçeği, çoğunlukla kişilerde kaygı ve endişelere yol açabiliyor ve mülakatta yersiz heyacana neden olabiliyor. Unutmayınki konsolosluk görevlisi en çok sahtekarlık ve/veya yalan beyan ya da belge’nin ortaya çıkarılmasına konsantre olacak dolayısıyla en küçük bir yalan beyan bile ileride vize başvurusunun neticelendirilmesinde tamiri imkansız sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple doğruyu söyleyin ve dürüst olun. Bunun yanısıra hayatın her alanında olduğu gibi vize görüşmesinde de ilk izlenim önemlidir. Bu nedenle giyiminize bir ölçüde önem gösterip aşırılıktan kaçının. Vize mülakatına iki dosya ile gidin; birine belgelerinizin asıllarını diğerine de fotokopilerini koyun. Böylece gerektigi anda karıştırmadan istenilen belgeyi bulabilecek sekilde hazırlıklı olursunuz. Konsolosluk görevlileri cogunlukla ülke kültür ve geleneklerine karsi saygılı ve anlayışlı olsalar da, zaman zaman katı ve hoşgörüsü daha az bir görevliye denk düşebilirsiniz. Bu durumda dahi sabırlı ve saygılı olmayı asla elden bırakmayın.

Türkler’in bu vize ile ülkeye girişlerine ilişkin istatistiki bilgiler :
A.B.D. İç Güvenlik Bakanlığı (US Department of Homeland Security)’nin en son 2012 tarihli göçmen yıllığına göre, B1/B2, Turist/Ziyaretçi kategorisinde ülkeye, bütün dünyadan 53,887,286 kişi giriş yapmış; yine aynı istatistikte bunun 175,993 unun Türk vatandaşı olduğu bilgisi yer almaktadir.

Devlet Bakanlığı Konsolosluk İşleri Bürosunun (US Department of State, Bureau of Consular Affairs) ayrıntılı vize istatistiklerine gore, 2010 -2013 yıllarında Türk vatandaşlarına verilen B1/B2 vizesi sayıları ise şöyledir:

2010 ——— 51,000
2011 ——— 63,444
2012 ——— 66,376
2013 ———- 71,269

Hukuki meselenizin ilk baslangicinda degerlendirilmesi icin lutfen bizimle irtibata geciniz.

Gokhan Yazici

Gokhan Yazici is an experienced attorney and counsellor practicing in the state of New York. He is specialized in U.S. Immigration Law, Corporate & Business Law, Business Transactions, Commercial Litigation, International Trade & U.S. Customs Law. Mr. Yazici holds an LL.B. degree from Istanbul University Law School and an LL.M. degree from Temple University James Beasley School of Law.