Yeşil Kart Hakkınızı Korumak

An English version of this article is also available: Maintaining Your Green Card Status

green_card

Yeşil karta hak kazandığınız için tebrik ederiz! Şimdi ise size bu hakkı nasıl koruyacağınızı anlatacağız.

“Yeşil kart”, (Form I-551) yasal daimi mukim olduğunuzu belgelemektedir. Bu kart, 10 yıl boyunca geçerlidir ve bu sürenin sonunda yenilenmelidir. Daimi yasal ikamet hakkı ise kendiliğinden sona ermez.

A.B.D.’de ikamet hakkını bir Amerikan vatandaşı veya yeşil kart sahibi ile evlenerek elde ettiyseniz, size 10 yıllık daimi yeşil kart yerine 2 yıl geçerli, “koşullu” bir yeşil kart verilecektir. Şartlı daimi ikamet sahipleri, diğer daimi mukimler ile aynı hak ve sorumluluklara sahiptir ve kartın süresi dolmadan önceki son 90 gün içerisinde mevcut koşulların kaldırılması için bir dilekçe vermek zorundadır. Kısaca, koşullu yeşil kart yenilenememektedir. Sunulan şartlar sağlanarak kaldırılmalıdır. Aksi takdirde daimi ikametçi statünüzü kaybedersiniz.

Bir yeşil kart sahibi (A.B.D.’de daimi ikamet sahibi) olarak Amerika’nın herhangi bir yerinde kalıcı olarak yaşama ve çalışma hakkınız mevcuttur. Yeşil kartınızı korumak ve A.B.D. vatandaşlık başvurunuza hazırlanmak için ise aşağıdakileri yapmanız gerekir:

(a) A.B.D.’yi uzun süreliğine terk etmemeniz ve başka bir ülkeye sürekli olarak yaşamak amacıyla taşınmamanız
(b) Federal, eyalet ve -eğer varsa- yerel düzeydeki gelir vergilerinizi beyan etmeniz
(c) 18-26 yaş arasında erkek bir bireyseniz, askerlik yoklaması (Selective Service) için https://www.sss.gov/regver/wfregistration.aspx adresinden kayıt olmanız
(d) Her taşındığınızda yeni adresinizi İç Güvenlik Bakanlığına (Department of Homeland Security) bildirmeniz

Genel olarak, (1) kalıcı ikamet durumunuzdan feragat ettiğiniz tespit edilirse veya (2) A.B.D.’den sınır dışı edilmenizi gerektirebilecek bir suç işlediyseniz daimi ikamet hakkınızı kaybedebilirsiniz.

1-) Amerika’da yaşamak ve çalışmak, sonrasında da vatandaşlığa alınmak için yeşil kart hakkınızı korumanız gerekmektedir. Eğer belirgin bir süre (genellikle 180 gün ya da daha fazla) A.B.D.’den uzak kaldıysanız, kalıcı ikamet statünüzden feragat edip etmediğinizin anlaşılması için, ülkeye geri döndüğünüzde giriş kapısında bir göçmenlik yetkilisi tarafından sorguya alınabilirsiz. Göçmenlik yetkilisinin kararını etkileyebilecek faktörler şunları içermektedir: A.B.D.’den ayrılma sebebiniz; A.B.D. dışında geçirdiğiniz süre; A.B.D. dışında kaldığınız sürenin belirli bir bitiş tarihi olup olmaması; yakın aile bireylerinizin A.B.D.’de veya yurt dışında yaşıyor olması; çalıştığınız işin yeri ve niteliği; A.B.D.’yi kalıcı olarak ikamet ettiğiniz memleket olarak görüp görmemeniz (A.B.D.’de bir adresiniz olması, gayrimenkul sahibi olmanız veya kiralamanız, banka hesaplarınız, kredi kartlarınız, ehliyetiniz, A.B.D. kuruluşlarına üyeliğiniz ve geride bıraktığınız eşyalar için depolama belgelerine sahip olmanız bu bağlamda değerlendirilir).

Eğer A.B.D. dışında 1 yıldan az süre geçirdiyseniz, yeşil kartınız ülkeye giriş belgeniz olarak kullanılır. A.B.D.’den bir yıldan daha uzun bir süre uzak kalacaksanız ve ayrılmadan önce Form I-131 isimli formu doldurarak yeniden giriş izni için başvurmadıysanız daimi ikamet hakkınızdan feragat ettiğiniz varsayılır. Ancak, formu doldurmak da A.B.D.’ye tekrar giriş yapacağınızı ve daimi ikamet hakkınızın feshedilmeyeceğini garanti etmemektedir. Form, yalnızca geri dönüş niyetini belli eden bir beyan niteliği taşır ve bu da daimi ikamet sahibinin mukim statüsünden feragat etmeye niyeti olmadığını ispatlamaya yarar. A.B.D.’ye döndüğünüzde, eğer göçmenlik yetkilisi Amerika’da kalıcı olarak ikamet ettiğinizden şüphe duyarsa yeşil kartınıza el koyabilir. Böyle bir durumda, bir göçmenlik hakimi karşısına çıkıp duruşmaya katılma hakkına sahip olacaksınız.

Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasasının (Immigration and Nationality Act, INA) 237 ve 212 numaralı kısımlarında belirtilen bazı suçları işlediğinizde de yeşil kartınızı kaybetme ve sınırdışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız. Ceza mahkemelerinde yalnızca basit cezalar verilen bazı suçlar bile sınır dışı edilmeniz ile sonuçlanabilir veya A.B.D. vatandaşlığına alınma hakkınızı kaybetmenize neden olabilir. Kısacası, henüz vatandaşlığa geçmemiş göçmenler kanunlara aykırı davranmamaya çok dikkat etmeli ve cezai yaptırımlar doğurabilecek durumlardan kaçınmalıdır. Ayrıca, göçmenlik açısından yaratacağı sonuçları ve yasal göçmenlik statünüz bakımından doğabilecek sıkıntıları bilen bir avukata danışmadan, herhangi bir suçlamayı kabul edip suçunuzu itiraf etmemelisiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için bize ulaşın. Size hizmet vermekten mutluluk duyarız.

Gokhan Yazici

Gokhan Yazici is an experienced attorney and counsellor practicing in the state of New York. He is specialized in U.S. Immigration Law, Corporate & Business Law, Business Transactions, Commercial Litigation, International Trade & U.S. Customs Law. Mr. Yazici holds an LL.B. degree from Istanbul University Law School and an LL.M. degree from Temple University James Beasley School of Law.