GÖÇMENLIKLE BAĞLANTILI SUÇLAR (CRIMMIGRATION)

Göçmenlikle bağlantılı suçlar (İng. crimmigration) sözcüğü geçtiğimiz yıllarda bir hukuk profesörü tarafından dile kazandırılmıştır ve halen pek çok yazım denetleyici tarafından tanınmamaktadır. Bu deyim basit bir ifadeyle, ceza hukuku ve göçmenlik hukuku arasındaki kesişimi göstermektedir. Bu iki iç içe disiplinin A.B.D.’de uzun soluklu bir geçmişi vardır. Var olduğu ilk yüzyıllarda, A.B.D.’ye kanunsuz girişlere verilen karşılık genelde kovuşturma değil, sınırdışı etme olmakla birlikte, yakın aile bağları ve zorlayıcı koşulları olanlar için istisnalar mevcuttu. Son mevzuat ışığında, “uyuşturucu ve terörle savaş”tan ilham A.B.D. göç kanunları ne zaman işlendiklerine bakılmaksızın sınırdışı edilme için sebep teşkil eden suçlardan oluşan yeni bir kategori yaratmış ve kalıcı, uzun vadeli olarak yerleşik olanlar (yeşil kartlılar) gibi pek çok vatandaş olmayan kişiyi sınırdışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya bırakmıştır.

2014 yılında, A.B.D. Anavatan Güvenliği Bakanlığı’na bağlı federal bir kanun uygulayıcı olan Göçmenlik ve Gümrük Uygulama (ICE) birimi, son derece yüksek bir sayı olan 315.943 kişiyi A.B.D.’den sinirdisi etmiştir (simdi ‘deportation’ terimi yerine ‘removal’ kullanılıyor). 2014 sınırdışı işlemlerinin neredeyse %56’sı bir ceza mahkumiyeti sonucuydu. Yerel kolluk kuvvetlerinin göçmenlik kolluk işlevleri gerçekleştirmesine olanak sağlayan Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’nın 287(g) bölümü, özellikle 11 Eylül sonrası alınan yürütme kararları ile genişleyen göçmenlik kanunlarının uygulanması nedeniyle, geçtiğimiz on yıldaki sınırdışı sayılarında artışa sebep olmuştur.

Hukukun bu alanı çok önemli; müvekkillerimiz için, genellikle bir suç sonucu ortaya çıkacak göçmenlik sorunları bunun cezai sonuçlarından çok daha kötüdür. Belgesiz göçmenler bu gibi sonuçlarla karşılaşan tek kesim değildir. Bir suç mahkumiyeti, yeşil kart sahibinin yeşil kartını kaybetmesine, sınır dışı edilmesine veya A.B.D. vatandaşı olma imkanını kaybetmesine neden olabilir. Ayrıca aile bireylerine sponsor olma imkanlarını da etkileyebilir.

Eğer tutuklanan veya bir suç işlemekle suçlanan, A.B.D. vatandaşı olmayan, bir bireyseniz, geç kalmadan lisanslı, bu karmaşık davaları yürütecek uzmanlığı olan ve hem göçmenlik hukuku hem de ceza hukuku üzerine çalışmış bir göçmenlik avukatından yardım istemeniz elzemdir. “Notario”lar, yani aslında imkan, lisans veya yetkileri olmamasına rağmen hizmet verdiğini iddia ederek insanlardan para alan, göçmen topluluklar üzerinden geçimini sağlayan sözde göçmenlik danışmanları, size yardımcı olamaz. Hatta basarili olmak için aslında sahip olduğunuz herhangi bir imkanı da mahvedebilir.

YAZICI LAW, sizin A.B.D.’de kalmanız ve yakınlarınızdan ayrı kalmamanıza yardım etmek için buradadır. Bugüne kadar, pek çok göçmenlikle bağlantılı suç (crimmigration) davasını başarıyla yürüttük. Lisanslı, tecrübeli ve yetkin bir New York göçmenlik avukatına (646) 657-8144 numarasından şimdi ulaşın veya Bize Ulaşın sayfasından bir mesaj gönderin.

Gokhan Yazici

Gokhan Yazici is an experienced attorney and counsellor practicing in the state of New York. He is specialized in U.S. Immigration Law, Corporate & Business Law, Business Transactions, Commercial Litigation, International Trade & U.S. Customs Law. Mr. Yazici holds an LL.B. degree from Istanbul University Law School and an LL.M. degree from Temple University James Beasley School of Law.