Gayrimenkul yatırımları E-2 yatırımcı vizesi şartlarını sağlar mı?

An English version of this article is also available: Does a real estate investment meet the E-2 investor visa requirements?

gy_10Ticari Anlaşmalı Yatırımcı Vizesi (göçmen olmayan E-2 kategorisi) uygun anlaşmaların imzalandığı ülkelerin vatandaşlarına yöneliktir. Anlaşmaya taraf ülkelerin yatırımcıları A.B.D.’de halihazırda bulunan bir işletmeyi satın almalı ya da sıfırdan bir iş kurmalıdır.

Federal Düzenlemeler Kanunu 2 CFR 41.51(m), “Ticari girişim, kar için hizmet veya mal üreten, A.B.D.’nin belirli yetki alanlarında iş yürütmek için gerekli yasal zorunlulukları yerine getiren gerçek ve aktif ticari ya da girişim ile ilgili bir teşebbüs olmalıdır.” şartını koşmaktadır.  Basitçe söylemek gerekirse, girişim kağıt üzerinde bir organizasyon, ya da örneğin işlenmemiş bir arsaya gelecekte fayda bekleyerek yatırım yapmak ya da girişimi yönetme amacı taşımadan hisse senetleri satın almak gibi değerde artış beklentisiyle yapılan yararsız spekülatif yatırımlar uygunluk şartlarını sağlamayacaktır. Yatırım ticari ve kar getirecek bir girişim olmalıdır; dolayısıyla kar getirmeyecek kurumlar değerlendirmeye alınmak için yeterli olmayacaklardır.

Yabancı yatırımcılar tarafından sıkça sorulan bir soru, gayrimenkul yatırımlarının E-2 vize koşullarını sağlayıp sağlamadığıdır. Burada açıklığa kavuşturulması gereken nokta, girişimin aktif ve gerçek olması gerekliliğidir.

Çoğunlukla, gelişmiş bir ticari ya da yerleşim arazisinin yönetimi, 4-5 birimden daireden oluşan küçük bir bina ya da birkaç mağazadan oluşan şerit tipi bir alışveriş merkezi olabilir, gerçek ve aktif bir ticari yatırım olup E-2 vizesi için yeterli olacaktır. Ancak, gayrimenkul yatırımı ile ilgili E-2 yatırımcıların göz önünde bulundurması gereken birkaç mesele ortaya çıkabilir. E-2 yatırımcısının kuruluşun öncelikli amacının yatırımın yönetilmesi ile ilgili olduğunu göstermesi gerekliliği bunlardan biridir. Söz konusu gerçek yatırımın yatırımcının dikkatsizliğine çok az yer veren ya da hiç vermeyen bir gayrimenkul yönetimi şirketi tarafından denetlendiği durumlarda , E-2 yatırımcı vizesine başvuran kimse öncelikli amacının gayrimenkul yatırımı yönetimi ile ilgili olduğunu gösteremeyecektir. Gayrimenkul yatırımlarında bir başka sorun da A.B.D.’deki yatırımın yatırımcının kendi fonları ile değil, önemli ölçüde kredi ve mortgage ile finanse edilmesi durumunda yatırımın ‘orantılılık’ testine göre uygun olarak değerlendirilmeme ihtimalinin olmasıdır.

Orantılılık testi, girişime yapılan yatırımın toplam maliyeti ile doğasına uygun olarak yapılması öngörülen bir girişimin kurulma maliyeti veya var olan bir girişimin satın alınması için gereken sermayeyi karşılaştırır.

E-2 vizesinin katı koşulları vardır. Yatırımınızı yapmadan önce yatırım vizesi ve ticari konularda tecrübeli bir avukata danışmalısınız. Sorularınız için lütfen bizimle iletişime geçin. Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Gokhan Yazici

Gokhan Yazici is an experienced attorney and counsellor practicing in the state of New York. He is specialized in U.S. Immigration Law, Corporate & Business Law, Business Transactions, Commercial Litigation, International Trade & U.S. Customs Law. Mr. Yazici holds an LL.B. degree from Istanbul University Law School and an LL.M. degree from Temple University James Beasley School of Law.