EB-5 Yatırımcı Vizesi Dolandırıcılarına Dikkat Edin

An English version of this article is also available: Watch Out For EB-5 Investor Visa Scams

Visa2Kısa süre önce, A.B.D. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (“SEC”) bağlı Yatırımcı Eğitimi ve Savunuculuğu Bürosu ile A.B.D. Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri Kurumu (“USCIS”) bireysel yatırımcıları EB-5 yatırımcı vizesi ile alakalı sahte yatırım dolandırıcıları konusunda uyarmak için ortak bir uyarı yayınladı. USCIS ile birlikte EB-5 programını yürüten SEC sahte olduğu iddia edilen ve EB-5 programı üzerinden yapılan menkul kıymet tekliflerini durdurmak için acil durum tedbirleri almıştır.

EB-5 yatırımcı vizesi, ticari sebeplere dayanan bir göç imkanı sunan, en az 10 tane tam zamanlı Amerikalı işçi çalıştıran yeni ticari girişimlere en az 1 milyon $ yatırım yapan göçmenlere sağlanan bir seçenektir. “İstihdam Artışı Hedeflenen Bölgelerde” (“targeted employment area”, TEA) yatırım yapan yabancı uyrukluların ise yalnızca $500.000 yatırım yapması yeterlidir. Bu kapsama girebilmek için, ticari işletme 29 Kasım 1990 tarihinden sonra kurulmuş olmalı ve yatırımcının A.B.D.’ye kabulünün ardından geçen 2 yıllık süre içinde en az 10 Amerikalı çalışan için tam zamanlı iş imkanı sunmalı veya bu imkanı sürdürmelidir. Ek olarak, yabancı yatırımcılar uygun ve onaylı bir Bölgesel Merkezde de $500.000 tutarında yatırım yapabilirler. Bu bölgesel merkezler “yeni ticari girişimler”de menkul kıymet teklifleri de dahil olmak üzere bir takım yatırım fırsatları sunmaktadırlar. EB-5 ile bir miktar parasını riske ederek Amerika’da belirli sayıda kişiye iş imkanı yaratan veya istihdamlarının devamını sağlayan bir yabancı yatırımcı daimi yasal ikamet için başvurma hakkı elde etmektedir.

Bahsi geçen 1 Ekim 2013 tarihli yatırımcı uyarısında, USCIS yatırımcılara kurumun ve SEC’nin EB-5 programının sahte menkul kıymet alım satımı gerçekleştirmek amacıyla kötüye kullanımına yönelik girişimleri fark ettiğini bildirmiştir. USCIS yatırımcılara “bir ticari işletmenin USCIS tarafından bölgesel merkez olarak belirlenmiş olmasının USCIS, SEC ya da başka herhangi bir devlet kurumunun bu işletme tarafından sunulan yatırımları onaylandığı veya yatırımların niteliği hakkında bir görüş bildirdiği anlamına gelmeyeceğini” hatırlattı.

SEC ve USCIS kısa süre önce bir davada iddia edilen yatırım dolandırıcılığını durdurmak için işbirliği yapmıştır. SEC v. Marco A. Ramirez ve diğerleri davasında SEC, USA Now bölgesel merkezi de dahil olmak üzere sanıkların yatırımcılara aldatıcı şekilde %5 getiri ve EB-5 vizesi alma vaadinde bulunduğunu öne sürmüştür. SEC’e göre, tanıtım faaliyetlerinde bulunan kişiler işletme henüz bölgesel merkez olarak belirlenmeden yatırım toplamış ve yatırımcıları sağladığı fonları kendi restoranlarına finansman sağlamak gibi kişisel amaçlarla kullanmıştır. SEC’in şikayetinde de belirtildiği gibi, yatırımcılar USA Now bölgesel merkezi aracılığı ile yaptıkları başvurular sonucunda koşullu vize bile alamamışlardır.

Başka bir davada (SEC v. A Chicago Convention Center ve diğerleri) SEC ve USCIS 156 milyon dolar değerinde olduğu öne sürülen bir yatırım dolandırıcılığını durdurmayı başarmıştır. Bu davada, bir şahıs ve bu şahsın şirketleri yabancı yatırım toplamak için işletmenin gerekli tüm inşaat ruhsatlarını aldığı ve büyük otel zincirleri tarafından desteklendiği gibi yanlış ve aldatıcı bilgiler vermiştir. Ayrıca sanıkların henüz USCIS vize başvurularını karara bağlamadan topladıkları idari ücretlerin %90’ını harcadığı ve bir kısmını kişisel amaçlarla kullandığı öne sürülmüştür.

Bu yatırımcı uyarısı ile USCIS yatırımcılara herhangi bir yatırım yapmadan önce mutlaka detaylı bir araştırma yapmaları gerektiğini ve bunun için izlemeleri gereken aşağıdaki adımları hatırlatmıştır:

 • Bölgesel merkezin USCIS tarafından belirlenmiş olduğunu teyit edin. Yatırımcılar güncel bölgesel merkezler listesini USCIS’e ait www.uscis.gov adresinden kontrol edebilirler.
 • USCIS’e sunulan belgelerin birer kopyasını temin edin.
 • Yatırım bilgisini yazılı olarak isteyin. Yatırımcılar belgeyi hazırlayan kişiden yatırım teklifi protokolünün veya özel yerleştirme protokolünün bir kopyasını istemelidir.
 • Tanıtım yapanların prim alıp almadığını öğrenin. Tanıtım yapan kişilerden gelen yatırım teklifi protokolü veya özel yerleştirme protokolü ile çelişkili bilgilere şüpheyle yaklaşın.
 • Yatırımlarla ilgili sunulan vaatlerin doğru olup olmadığına dair farklı kaynaklardan teyit imkanı arayın.
 • Borçlanma belgeleri ve teklif beyanlarını inceleyip borcun herhangi bir teminat ile güvence altına alınıp alınmadığına bakarak yapısal riskleri göz önünde bulundurun.
 • Müteahhitlik girişimlerini de göz önünde bulundurun.
 • Dolandırıcılık emaresi olabilecek şeylere dikkat edin; örneğin, vize veya daimi yasal ikamet statüsü vaatleri, gelir garantili yatırımlar. EB-5 ile yatırım yapmak size koşullu vize başvurusu yapma hakkı tanısa da USCIS’in size koşullu vize vereceğinin ve ileride de daimi yasal ikametiniz için mevcut koşulları kaldıracağının hiçbir garantisi yoktur.
 • Kayıtsız yatırımlara dikkat edin. Bölgesel merkezler aracılığı ile sunulan yatırım fonlarının büyük bir bölümü SEC’in kayıtlarında yer almamaktadır. Dolayısı ile yatırımcılar yatırım yaptıkları şirket, şirketin yönetimi, ürün gamı ve mali durumu hakkında önemli bilgilere erişme imkanı bulamayabilirler.
 • Ruhsatsız satıcılara dikkat edin. Yatırım uzmanları ve yatırım teklif edip satan firmalar ruhsatlı ve uygun federal kurumlar veya eyalet kurumlarında kayıtlı olmalıdır. Bir ticari işletmenin bölgesel merkez olarak tayin edilmiş olması ruhsat şartlarını sağlamasına yetmemektedir ve de pek çok dolandırıcı yatırım şebekesi ruhsatsız veya kayıtsız yatırım uzmanları ile çalışmaktadır.
 • Yapacağınız yatırımın aynı kişiler tarafından idare edilen farklı düzeylerde şirketler içerip içermediğine bakın. Bazı EB-5 bölgesel yatırımları aynı kişilerin yönettiği farklı şirketlerden oluşan katmanlardan meydana gelmektedir ve eğer ortaklık yapısı dışarıya açıklanmadıysa çıkar çatışmasına sebep olabilir.

Hem paranızı hem de yasal olarak A.B.D.’de ikamet etme hakkınızı kaybetmeniz söz konusu olduğu için, EB-5 yatırımcı vizesinin zor koşulları da göz önünde bulundurulduğunda, başvuru yapmak isteyenlerin işin en başından itibaren bir göçmenlik avukatı ile istişare halinde olması tavsiye edilmektedir.

Beklentileriniz ile ilgili bir göçmenlik avukatına danışmak için lütfen bize ulaşın. Size hizmet vermekten mutluluk duyarız.

Gokhan Yazici

Gokhan Yazici is an experienced attorney and counsellor practicing in the state of New York. He is specialized in U.S. Immigration Law, Corporate & Business Law, Business Transactions, Commercial Litigation, International Trade & U.S. Customs Law. Mr. Yazici holds an LL.B. degree from Istanbul University Law School and an LL.M. degree from Temple University James Beasley School of Law.