E-2 Vizesi Örnek Olay İncelemesi

Avukat Gökhan Yazıcı, ABD Göçmenlik ve Ticaret ve Şirketler Hukuku Avukatı, YAZICI LAW

E-2 yatırımcı vizesi başvurusunda ana hatlarayla atılacak adımlar aşağıdaki  gibidir. Elbette her başvuru içeriği ve özellikleri itibariyle digerinden farklıdır, ancak bu yolla ABD’de yatırımcı vizesi almak isteyenler icin tahmini zamanlamayı ve atılacak adımları aşağıda sıraladım:  E-2 yatırımcı vizesi ile ilgili daha fazla daha fazla bilgi için YAZICI LAW web sitemi ziyaret edebilir ve “E2 Yatırımcı Vizesi” blog postumu okuyabilirsiniz.

Birinci adım: Fikir

Müvekkillerimizin çoğu, ABD’de kuracakları ya da satın alacakları iş konusunda kararlarını önceden vermiş olarak bize ilk başvurularını yaparlar. Böyle olunca da ilk olarak, E-2 vizesine ilişkin temel meseleleri ele alarak başlarız;  yatırımın ve yatırımcının özelliklerine göre diğer vize seçeneklerini de göz önünde tutarak, en iyi stratejinin belirlenmesi, vize şartlarının nasıl yerine getirileceği, başvurunun muhtemel sonuçları ve  lehte şartların nasıl geliştirileceği konularını ayrıntılı analiz ederiz. Yatırımcının kararını verdiği noktada, ve Avukatlık Sözleşmemizin imzalanmasının ardından, E-2 vizesi yatırımında takip edilecek yol haritasını ve hazırlanacak belgelerin listesini oluştururuz.

İkinci adım: Şirket Kurulumu

Bu, müvekkilimizin ya ABD’de yeni bir şirket kurma, ya mevcut bir şirketi satın alma, ya da kontrolün yatırımcıda, yani kendisinde olduğu bir düzenleme içerisinde halihazırda faal bir şirkete ortak olma aşamasıdır.  Kira sözleşmelerini imzalamak, banka hesaplarını açmak ve tedarikçilerle, potansiyel müşterilerle görüşmek amacıyla bir veya birden fazla ABD’ye gelmesi gerekecektir. Yine bu aşamada müvekkillerimiz, ihtiyaç duyacakları hizmetleri almak için gayrimenkul acentesi/broker,  muhasebeci gibi profesyonellerle de görüşme fırsatı bulacaklardır. Bu aşamadaki her yatırım harcaması, harcamaları tevsik eden belgelerle birlikte, yatırım tablosu içinde belgelendirilir.

Genellikle bu aşamada müvekkillerimiz bize, muhtemel kredi alınması durumunda takip edilecek strateji, belirli harcamaların yatırım miktarına sayılıp sayılmayacağı ve bunlar gibi süreç içerisinde ortaya çıkabilecek benzer sorularla gelirler. Bu aşama, ayni zamanda artık müvekkillerimizin yavaş yavaş başvuru taslağını oluşturabilmemiz icin istediğimiz gerekli delilleri ve belgeleri bize göndermeye başladığı aşamadır.

Üçüncü adım: Başvuru

Şirket kurulduktan ve yatırımcı tüm delil ve belgeleriyle başvuruya hazır olduktan sonra işletmenin mevcut durumunu özetleyen, neden E-2 statüsü verilmesi gerektiğini kanunun şartlarıyla vurgulayan, son derece titiz ve ayrıntılı bir hukuki analizi de içeren E-2 başvurusunu hazırlarız. Başvuru formlarına liderlik yapan bu hukuki memorandumun aynı zamanda yatırımcının geçmişini ve yeni şirketi yönlendirme, yönetme ve geliştirme niteliklerine sahip oldugunu da sarih ve açık olarak izah ettiginden emin oluruz. Bu adımda, başvuru paketinin hazırlanması ve ilgili U.S. Büyükelçiliği’ne ya da Konsolosluğu’na gönderilmesi , bütün delil ve belgeler elimize ulaştıktan sonra, genellikle birkaç hafta sürmektedir. Sonuçlanma süresi başvurunun yapılacağı Büyükelçilik’e/Konsolosluk’a bağlı olmakla birlikte, genellikle 1-3 ay olarak düşünülmelidir.

Başvuru, ya (1) vize başvurusunun reddi,  ya (2) RFE (Ek Delil İstenmesi), ya da  (3) E-2 başvurusunun kabulü ve U.S. Büyükelçilik veya Konsolosluğu’ndan mülakat icin randevu alma daveti, olarak sonuçlanır.

Dördüncü adım: E-2 Vize Mülakatı

Şimdi sıra, E-2 yatırımcısı müvekkilimizin (ve bazı durumlarda ailesinin) bulunduğu ülkedeki U.S. Büyükelçiliği’nden/Konsolosluğu’ndan randevu alarak vize mülakatına katılmasına gelmiştir. Müvekkilimizle, mülakat gününden bir kaç gün önce görüşerek, beklediğimiz olası sorularla ilgili kendisini bilgilendirir, mülakatta hangi belgelerin gündeme getirilebileceğini ayrıntılarıyla tartışma fırsatı buluruz. Böylece deyim yerindeyse su geçirmez bir strateji belirleyerek kendisini mülakata hazırlarız.

Başarılı bir mülakatın ardından, yatırımcı (ve ailesinin), pasaportları, vize sayfalarının  eklenmesi için genellikle US Büyükelçiliği’ne/Konsolosluğu’na bırakılır. Pasaportlar daha sonra kurye gönderisi yöntemiyle, ya da onceden belirlediğiniz bir teslim alma noktasına, gönderilecektir. Herhangi bir idari ya da prosedüre ilişkin bir problem olmadığı sürece genellikle 5 iş günü içinde E-2 vizenizi içeren pasaportlarınız elinize ulaştırılır.  Bu arada müvekkillerimize vizelerini ellerine alıncaya kadar bir seyahat planı yapmamalarını tavsiye ediyoruz.

Beşinci adım: ABD’ye Giriş ve Şirketin Faaliyeti, İdaresi

Vizeleri aldıktan sonra yatırımcı ve ailesi, ABD’ye E-2 statüsü ile giriş yapabilirler. Diğer çalışanların E-2 (veya diğer) vizeleri için başvurularını çoğu kez bu aşamada yapmaları gerekmektedir.

Bu arada, geçerli başka bir vize ile halen Amerika’da bulunan yatırımcıların, statülerini Amerika’dayken E-2 vizesine değiştirmeleri de mümkün olabilmektedir. Bu detay konumuzun dışında olmakla beraber, bu durumun avantaj ve dezavantajlarını ve yatırımcının kendine ait özel durumlarını mutlaka bizimle görüşmesini önermekteyiz.

Avukat Gökhan Yazıcı, Amerika’da New York Barosuna kayıtlı avukattır. Göçmenlik Hukuku, Şirketler ve Ticaret Hukuku alanlarında dünyanın her yerinden ve Amerika’nın 50 eyaletindeki müvekkillerine hizmet vermektedir. gokhan@yazicilaw.com email adresinden,  ya da +1-646-657-8144 telefon numarasından veya www.yazicilaw.com  websitesindeki form aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Gokhan Yazici

Gokhan Yazici is an experienced attorney and counsellor practicing in the state of New York. He is specialized in U.S. Immigration Law, Corporate & Business Law, Business Transactions, Commercial Litigation, International Trade & U.S. Customs Law. Mr. Yazici holds an LL.B. degree from Istanbul University Law School and an LL.M. degree from Temple University James Beasley School of Law.