A.B.D. Gümrüğünün Paraya El Koyması

Yurtdışından Amerika Birleşik Devletleri’ne gelen insanları, özellikle de İngilizceyi çok iyi bilmiyorlarsa, uçakta mavi Gümrük Beyan Formu’nu doldurmak için birbirlerine yardım ederken görmüşsünüzdür. Bu işlemi yaparken dürüst olmak çok önemlidir. Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaşan her yolcu bu formu, yani ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza Beyan Formu 6059B’yi, doldurmalıdır. Aile, yani “aynı evde yaşayan ve birbiriyle kan, evlilik, birlikte yaşama veya evlat edinme yolu ile ilişkili olan bir ailenin bireyleri”, olarak seyahat ediyorsanız, aile başına yalnızca bir form doldurmanız gerekmektedir.

ABD kanunları uluslararası bir yolcunun ülkeye herhangi bir miktarda para (yani nakit, çek v.b.) ile girmesine ve çıkmasına izin vermektedir. Öte yandan, eğer para veya parasal araçların toplam değeri tek seferde 10.000 Amerikan Dolarını aşıyor ise, bunu uygun şekilde ABD Gümrük ve Sınır Koruma’ya FINCEN Formu 105 ile beyan etmelisiniz. ABD Gümrüğü’ne paranın uluslararası taşınması nedeniyle ödenmesi gereken herhangi bir gümrük vergisi, vergi veya başka bir ücret bulunmadığını unutmayınız; bu işlem sadece ABD Gümrüğü’ne bir bildirim niteliğindedir. Birçok kişi bu para kanununu yanlış anlamakta ve hatalı olarak 10.000 Amerikan Dolarının bir uluslararası yolcunun taşıyabileceği üst sınır olduğuna inanmaktadır. Bu yanlış anlama ve yanlış bilgiler nedeniyle, her gün bir çok yolcu taşıdığı para miktarını doğru olarak beyan etmekten kaçınmakta ve Federal Para ve Dış Raporlama Kanunu’nu ihlal etmektedir.

ABD Gümrük ve Sınır Memurları, yolcunun taşıdığı para hakkında gerçeği söylemediğine inanırsa, yolcunun üzerini ve valizini kontrol edebilir. Eğer seyahat çekleri, ABD parası ve dövizler dahil olmak üzere 10.000 Amerikan Dolarının üzerinde parasal araç bulunursa ve gerekli olan FINCEN Formu 105 ABD Gümrüğü’nde doldurulmadıysa paranın tamamına büyük ihtimalle el koyulacaktır. Başka bir deyişle, ABD Gümrüğü tarafından hemen oracıkta sizden alınacaktır.

Eğer ABD Gümrüğü’nün paranıza el koymasıyla karşı karşıya kaldıysanız, size en iyi yol haritası hakkında tavsiyelerde bulunması için tecrübeli bir avukata başvurunuz. Gümrüğün paraya el koyma ve müsadere uygulamaları ile mücadele etmek için çeşitli hukuki seçenekleriniz bulunmaktadır; gümrüğe bir idari dilekçe veya Bağışlama veya Hafifletme Dilekçesi verebilir ya da alternatif olarak mahkemeye başvurabilirsiniz.

Çok sayıda gümrükte paraya el koyma davasını başarıyla yürütmekteyiz. (646) 657-8144’ten Avukat Gökhan Yazıcı ile iletişime geçin veya Bize Ulaşın sayfamızdan bir mesaj gönderin.

Gokhan Yazici

Gokhan Yazici is an experienced attorney and counsellor practicing in the state of New York. He is specialized in U.S. Immigration Law, Corporate & Business Law, Business Transactions, Commercial Litigation, International Trade & U.S. Customs Law. Mr. Yazici holds an LL.B. degree from Istanbul University Law School and an LL.M. degree from Temple University James Beasley School of Law.