A.B.D.’de Sığınma Nasıl Elde Edilir?

Sığınma

Eğer şu anda ABD’de iseniz ve kendi ülkenizde zulüme uğradıysanız veya ülkenize döndüğünüz takdirde zulüme uğrayacağınıza dair sağlam dayanağı olan bir çekinceniz varsa, sığınma başvurusu yapmak isteyebilirsiniz. Sığınma, size ülkenize dönüşünüz güvenli hale gelinceye kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde kalmanıza izin veren bir insani yardım çeşididir. Sığınma başvurusu ile iltica başvurusu arasındaki fark, sığınma başvurusunun Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılması, iltica başvurusunun ise ülke dışındayken yapılmasıdır.

Eğer sığınma talebiniz olumlu karşılanırsa, Sığınmacı olarak kabul edilirsiniz ve eğer isterseniz (ve hala sığınma için uygun şartları sağlıyorsanız) sığınma başvurunuz kabul edildikten en az bir yıl sonra Amerikan yasal daimi oturma statüsü (Yeşil Kart) için başvurabilirsiniz. Kendileri de ABD’de olduğu sürece, eşiniz ve 21 yaşından küçük bekar çocuklarınızı da kendi sığınma başvurunuza dahil edebilirsiniz.

Geçersiz, yani gerçek bir temele dayanmayan, bir sığınma başvurusu ciddi hukuki sonuçlar doğurabileceğinden dikkatli olunuz, bir daha hiçbir tür ABD vizesi veya yeşil kart alamazsınız.

Hangi Zulüm Türleri bir Kişiyi Sığınma için Uygun Kılmaktadır?

Zulüm, çeşitli ağır ayrımcılık biçimleri, taciz, dayak, işkence, haksız tutuklama veya hapis, zihinsel, duygusal ya da psikolojik zararlar, ciddi zarar tehdidi, insan hakları ihlallerini, ya da diğer türlü zararları içerebilir. Karşı karşıya kaldığınız zulüm veya sağlam dayanakları olan zulüm görme korkunuz, ülkenizin hükümeti veya hükümetin kontrol edemediği diğer güçler veya gruplardan (örneğin çeteler, gerilla grupları veya etnik gruplar) kaynaklanmalıdır.

Buna ek olarak, zulüm aşağıdaki beş alandan en az birine dayalı olmalıdır:

  • din
  • ırk
  • milliyet
  • siyasi görüş, ya da
  • belirli bir toplumsal gruba üyelik.

Başka herhangi bir sebebe dayanan zulüm, sığınma için geçerli kabul edilmez. Örneğin, komşusu veya akrabası kendisini öldürmekle tehdit ettiğinden veya buna benzer sebeplerden ülkesine dönmekten korkan bir kişi sığınmacı olmayı hak etmez.

Kanun, zulüm teşkil eden zarar türlerini açıkça tanımlamamakta veya listelememektedir, dolayısıyla karar mevcut olgulara son derece bağlıdır. Bu nedenle, bir sığınma meselesinde zararın zulüm düzeyinde olup olmadığını ve zulüm ile yukarıdaki beş kategoriden biri arasındaki bağlantıyı anlamak zorunludur. Maruz kaldığınız veya korktuğunuz şeylerin zulüm derecesinde olup olmadığının derin bir analizi için Yazıcı Law, Avukat Gokhan Yazici’ya danışabilirsiniz. Bu karmaşık süreç boyunca size rehberlik edecek deneyimli bir göçmenlik avukatının olması çok önemlidir.

Sığınma Başvurusu

Bir birey, Birleşik Devletler’e girdikten sonra en geç bir yıl içinde sığınma başvurusu yapabilir. Göçmenlik statünüz ne olursa olsun sığınma başvurusu yapabilirsiniz; Amerika Birleşik Devletleri’ne yasadışı olarak girmiş olsanız bile bu sığınma başvurusu için engel teşkil etmemektedir.

Eğer Amerika Birleşik Devletleri’ne girişinizden beri bir yıldan fazla süre zaten geçmiş ise, ancak bu gecikmeye sebep olan olağanüstü nedenler mevcutsa Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) sizin için istisnai bir uygulama yaparak başvuru yapmanıza izin verebilir.

Sığınma başvurunuz hazırlandıktan sonra, başvurunuzu destekleyici delillerle birlikte bir Sığınma Memuru tarafından gözden geçirilecektir. Sığınma başvurusu için herhangi bir başvuru ücreti yoktur ve verdiğiniz bilgiler kesinlikle gizlidir. Özellikle kendi hayatınıza ilişkin açık ve inandırıcı kanıtlar sunulması büyük önem taşımaktadır.

Sığınma Mülakatı

Yavaş ilerleyen süreç ve çoğu sığınma bürosundaki ağır iş yükü nedeniyle aylar sonra, hatta bazen birkaç yıl sonra, sığınma başvurunuz ile ilgili bir mülakat için yerel USCIS bürosuna davet edileceksiniz. USCIS, sığınma mülakatı sırasında herhangi bir çeviri hizmeti sağlamaz. Bu nedenle, eğer İngilizce bilmiyorsanız, yanınızda bir çevirmen getirmeniz gerekmektedir.

Sığınma memuru size dürüstlüğünüzü ve ortadaki zulüm iddiasını değerlendirmek için başvurunuzdaki bilgiler ve zulüm görme korkunuz hakkında sorular soracaktır.

Bu mülakata girmeden önce başvurunuzda geçen isimler, tarihler ve olgular gibi bilgilerinize çalıştığınızdan emin olun. Yazılı beyanınız ve mülakattaki ifadeniz arasındaki herhangi bir tutarsızlık, gerçeği söylemediğinizi gösteren kırmızı bayrağın kalkmasına neden olabilir.

Yetkili, başvurunuz hakkında o gün bir karara varmayacaktır fakat ileriki bir tarihte yazılı kararı teslim almak için tekrar gelmeniz gerekecektir.

Sığınma Başvurunuz Reddedilirse Ne Yapabilirsiniz?

Eğer sığınma mülakatında başarılı olamazsanız ve sığınma başvurunuz reddedilirse, (ve de geçerli bir vizeye sahip değilseniz) Göçmenlik Mahkemesi’nde ihraç (sınırdışı) yargılaması sürecine dahil edileceksiniz. Bunun gerçekleşmesi, sizin vakanızın sonuçlandığı anlamına gelmez. Göçmenlik Mahkemesi’nde, bütün davanızı göçmenlik hakimi karşısında tekrar sunma şansınız olacaktır. Göçmenlik mahkemesindeki duruşmalarda, davanızı yeni belgeler eklemek suretiyle savunma, tanıklar dinletme ve kendi ifadenizi sunma (ve avukat tarafından ABD hükümeti adına çapraz değerlendirmeden geçme) imkanınız olacaktır.

Göçmenlik hakimi duruşma(lar) sonunda sizin durumunuzla ilgili bir karar verecektir. Bu karar olumsuz ise ve göçmenlik hakimi ihraç/sinirdisi edilme emri verirse, davayı önce Göçmenlik Temyiz Kurulu (BIA), sonra bir Federal Mahkemeye, hatta ABD Federal Temyiz Mahkemesine götürerek temyiz edebilirsiniz.

Sığınma Hakkında Müvekkillerimize Nasıl Yardım Ediyoruz?

Avukat Gökhan Yazıcı, karmaşık sığınma vakalarında geniş bir deneyime sahiptir. Sığınma meselenizi özenle analiz edecek ve aileniz ile sizin için en iyi yol haritası üzerine tavsiyelerde bulunacağız. Gerekli bir dizi ikna edici delilin hazırlanmasında ve mülakatta olumlu sığınma kararı elde etmek için ifade vermeye hazırlanırken sizi temsil edecek ve yardımcı olacağız.

Lütfen sığınma durumunuzu tartışmak üzere yüzyüze görüşme, telefon veya Skype görüşmesi için randevu almak üzere büromuz ile iletişime geçin.

Gokhan Yazici

Gokhan Yazici is an experienced attorney and counsellor practicing in the state of New York. He is specialized in U.S. Immigration Law, Corporate & Business Law, Business Transactions, Commercial Litigation, International Trade & U.S. Customs Law. Mr. Yazici holds an LL.B. degree from Istanbul University Law School and an LL.M. degree from Temple University James Beasley School of Law.