AİLE BAZINDA GÖÇMENLİK VİZESİ

10AİLE BAZINDA GÖÇMENLİK VİZESİ

Sponsor olabilmesi için kişinin hangi koşullara sahip olması gerekir?
Sponsor olacak Amerikan vatandaşının anne-baba ve diğer akrabaları için başvurabilmesi için en az 21 yasında olması gerekiyor. Diğer kategorilerde ise sponsor olacak Amerikan vatandaşı ya da yasal oturum izni (yeşil kart) sahibinin en az 18 yasında olması ve ikametgahının A.B.D.’de bulunması şartı var. Ayrıca Amerikan vatandaşı ya da yasal oturum izni sahibinin,sponsor olduğu ailesini, akrabalarını ve diğer bakmakla yükümlü olduğu kişileri ekonomik olarak destekleyebilecek kadar (yani evlendikten sonra kaç kişilik aile olacaksa o kadar kişiye karşılık gelen federal asgari geçim sınırının %125’inden daha fazlasını) kazandığını gösterebilmesi gerekmektedir. Federal asgari geçim sınırı rakamları her yıl Ocak ayında yayınlanır. (U.S. Department of Health and Human Services –Poverty Guidelines). Eğer Eğer sponsorun geliri federal asgari geçim sınırlarının altında ise, yeşil kart sahibi, ya da ABD vatandaşı olan 18 yasından büyük, Amerika’da yaşayan, başka bir yan destekçinin kefil olması gerekecektir.
Hangi akrabaları bu yolla getirebilir? Bu akrabaların hangi koşullara sahip olması gerekir?
Amerikan vatandaşı, ana-baba, eş ve 21 yasının altındaki çocuklarını herhangi bir sayısal kısıtlama olmaksızın göçmen vizesiyle Amerika’ya getirebilir. Başka bir deyişle, Amerikan vatandaşı bu en yakın akrabaları için herhangi bir bekleme süresi ile uğraşmadan yasal daimi göçmen vizesi (yeşil kart) için başvurabilir.

Amerikan vatandaşının diğer akrabaları için ise yıllık mevcut/kullanılabilir göçmen vizeleri sayısal olarak sınırlandırılmıştır. Bu sebeple bir nevi bekleme sırasından bahsedilebilir. Amerikan vatandaşının herhangi bir sayı kısıtlaması olmadan ve dolayısıyla bekleme süresi olmadan sponsor olabileceği ana-baba, eş ya da 21 yasının altındaki evli olmayan çocukları dışındaki akrabaları tercih gruplarına ayrılmıştır. Tercih grubu ne kadar yakınsa bekleme süresi azalır. Bu tercih grupları:

Birinci Tercih Grubu: Amerikan Vatandaşının 21 yasının üstündeki evli olmayan çocukları
Üçüncü Tercih Grubu: Amerikan vatandaşının evli çocukları
Dördüncü Tercih Grubu: Amerikan vatandaşının kardeşleri.

Yasal daimi göçmen vizesi (yeşil kart) sahipleri ise eş ve çocukları için daimi göçmen vizesine başvurabilir. Bu grup ikinci tercih grubunda Amerika’ya daimi göçmen vizesi almaya hak kazanabilirler.

Aynı cins ile evlilik yapanlar da, 26 Haziran 2013 tarihli Amerikan Anayasa Mahkemesi (U.S. Supreme Court) kararından beri aynı federal haklara sahip olarak, Amerikan vatandaşı ve yasal daimi göçmen olarak yabancı ülke vatandaşı eşlerini Amerika’ya getirmek için yasal daimi göçmenlik vizesine başvurabilir ve sponsor olabilirler,

Izlenecek prosedür nedir?
Başvuru prosedürü esas itibariyle hem yakın akrabalar için, hem de aile tercih grupları için aynı. Öncelikle Amerikadaki sponsorun Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosuna (USCIS) başvurması gerekiyor: Kabul ya da red kararı verilecek. Kabul kararı aile ilişkisinin gösterildiğini, kanıtlandığını işaret eder. Kabul edilen başvuru daha sonra göçmen vizesi mevcut oluncaya kadar beklemek üzere Ulusal Vize Merkezine gönderilir. Ulusal Vize Merkezi (National Visa Center) sponsor olunan yabancı kişiye hem başvuru alındığında hem de göçmen vizesi hazır hale geldiğinde tebliğ eder. Ulusal Vize Merkezi başvurunuzu aldıktan sonra eğer dosyanız için hemen bir vize numarası varsa sizinle irtibata geçip istenilen belgeler ile ilgili bilgi verecektir. Bazı göçmen vize kategorileri sayıca sınırlıdır; bu sebeple başvurunuz onaylandıktan sonra hemen vize numarası hazır olmayabilir. Amerika’daki sponsorun adresi değişmediği, ya da evlilik, 21 yasını doldurmak, boşanma ya da esin ölümü gibi ailevi durumunda göçmenlik vizesi şartlarını etkileyecek bir değişiklik olmadığı müddetçe Ulusal Vize Merkezi ile temas kurmasına gerek yoktur.

Göçmen vizesi hazır hale geldiğinde yani başka bir deyişle bekleme süresi bittiğinde , sponsor olunan akraba eğer yasal olarak Amerika’da ise statüsünü düzeltmek için başvurabilir, Amerika dışında ise adresinin bulunduğu Amerikan Konsolosluğundan göçmen vizesi almak için başvurur.

Söz konusu başvuru ne kadar sürede sonuçlanır?
Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosuna yapılacak başvuru genellikle 3-4 ayda bazen 1 yıla kadar bir sürede sonuçlanıyor,. Ancak aile tercih gruplarında vizenin hazır olması aile grubuna göre farklılık gösteriyor. Örneğin Amerikan vatandaşının evli çocukları için (üçüncü tercih grubu) bekleme süresi şu sıralar 10 yıl kadar.

Amerika’ya geldikten sonra hangi haklara sahip olur?
Amerika’ya yasal daimi göçmen (yeşil kart) statüsünde gelen kişi, Amerikan Göçmenlik kanunlarına göre sınırdışı edilmesini gerektirecek bir suç işlemedikçe hayatının sonuna kadar bu ülkede yaşayabilir ve istediği işte çalışabilir. Ancak bazı işler özellikle devlet sektöründeki savunma ve güvenlik ile ilgili işler sadece Amerikan vatandaşlarına açıktır. Bunun dışında seçimle gelinen kamu görevlerini icra edebilmek de sadece Amerikan vatandaşlarına açıktır. ABD’de istediği yere seyahat edebilir ve arzu ettiği yerde yaşayabilir. Ancak yurtdışında belli bir süreden fazla kalırsa Amerika’daki ikametgahını terk etmiş sayılabileceği için bu kısıtlamaya dikkat etmek gerekir.

Başvuruda bulunacaklara öneriler?
En çok karşılaşılan hatalar başvuruda verilecek fotoğrafların vasıflara uygun olmaması, yabancı dildeki belgelerin İngilizce çevirilerinin bulunmaması ve başvuru formunda imzanın unutulması gibi basit hatalar. Bunun dışında Konsolosluktaki mülakattan önce başvurunuzu tekrar gözden geçirin ve aradaki zamanda meydana gelen değişiklikleri mülakatta belirtin ve değişiklikleri tevsik eden delilleri konsolosluk memuruna ibraz edin. Sadece sorulara cevap verin, gereksiz ve sorulmayan sorulara cevap vermekten kaçının.

Gokhan Yazici

Gokhan Yazici is an experienced attorney and counsellor practicing in the state of New York. He is specialized in U.S. Immigration Law, Corporate & Business Law, Business Transactions, Commercial Litigation, International Trade & U.S. Customs Law. Mr. Yazici holds an LL.B. degree from Istanbul University Law School and an LL.M. degree from Temple University James Beasley School of Law.