ABD’de Turist Vizenizin Süresini Aşmak

ABD’ye aile ve arkadaşlarını görmek üzere ziyaretçi olarak, Disney World’de Mickey Mouse’u, Beyaz Saray’ı veya New York City’deki Empire State Binası ve benzerlerini görmek için turist olarak veya tıbbi tedavi için, ya da kısa süreli iş yapmak için gelen herkes bir turist/ziyaretçi vizesi almalıdır (İş için B-1, keyif/tıbbi tedavi için B-2). Bu vizeler devamlı olarak, 3 aydan 10 yıla kadar sürelerle verilir. Vizeniz ABD’ye kara, hava veya deniz fark etmeksizin herhangi bir giriş kapısından girmeyi denemeniz için sadece bir izin anlamını taşımaktadır. Vizeniz “girmeyi denemeniz için bir izin” vasfı taşımaktadır, çünkü eğer A.B.D. vatandaşı değilseniz, gümrük ve sınır güvenliği memurları geçerli bir vizeniz olsa bile A.B.D.’ye girişinizi reddedebilir. Yani, vizeniz Amerika Birleşik Devletleri’ne girişi garanti etmez. Sadece A.B.D. göçmenlik memurları sizin Amerika Birleşik Devletleri’ne girmenize izin vermeye yetkilidir.

Turist/ziyaretci vizeniz birkaç yıl için geçerli olabilir; ancak vize herhangi bir ziyarette ne kadar kalacağınızı düzenlemez. Giriş kapısına ulaştığınızda, Gümrük ve Sınır Koruma Memuru ABD’de kalış sürenizi belirleyecek ve seyahat belgenizi kabul tarihi, giriş sınıfı ve kalmanıza izin verilen en son tarih ile damgalayacaktır. Amerika Birleşik Devletleri’ne gelen hava ve deniz yolcularına Nisan 2013’ten beri artık basılı Form I-94, Geliş/Gidiş Belgesi verilmemektedir. Bunun yerine, I-94 formlarına Gümrük ve Sınır Koruma web sitesinden erişebilirler. Ancak, Gümrük ve Sınır Koruma yetkilileri kara sınır kapılarından girişlerde basılı bir I-94 formu vermeye devam edecektir. I-94 formunuzdaki tarih, Amerika Birleşik Devletleri’nde kalmanıza izin verilen son tarihtir ve vizeniz kadar uzun süre geçerli olmayabilir. En geç I-94 belgenizdeki tarihte Amerika Birleşik Devletleri’ni terk etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde vizenizin süresini geçirmiş ve yasadışı olarak ülkede kalmış olursunuz.

Vizenizin Süresinden Uzun Kalırsanız Ne Olur?

Çoğu kisi, vize ve I-94 formu arasındaki farkı bilmediğinden yanlışlıkla vizesinin süresini geçirmektedir. Oysa ki, vizenizin süresinden uzun kalmanın ciddi sonuçları var. Eğer vizenizin süresini 180 günden fazla, ancak bir yıldan daha az bir süre aşarsanız, yani I-94 Geliş/Gidiş Kayıt Formunuzda belirtilen tarihten sonra kalmaya devam ederseniz, fakat henüz size karşı resmi ihraç (sınırdışı) edilme islemleri başlamadan ülkeyi terk ederseniz, sizin için Amerika Birleşik Devletleri’ne üç yıl boyunca giriş yasağı koyulur. Eğer vizenizin süresini geçirir ve birbirini takip eden 365 günden daha fazla süreyle yasadışı olarak ülkede bulunur, fakat size yönelik bir sınırdışı edilme işlemi veya başka bir resmi süreç yürürlüğe konmadan ülkeden ayrılırsanız, Amerika Birleşik Devletleri’ne girmeniz on yıllık bir süre için yasaklanır.

Diğer yandan, eğer vizenizin süresini 180 günden daha az bir süreyle aştıysanız, ülkeye yeniden girişiniz için herhangi bir yasak koyulmayacaktır. Yine de, izin verilen ayrılma tarihini bir gün bile geçirdiyseniz -ayrılma tarihinizden önce statünüzün değişikliği veya sürenizin uzatılması için bir başvurunuz olmadığını varsayarsak- vizenizin otomatik olarak geçersiz olacağını ve iptal edileceğini unutmayın. Buna ek olarak, memleketiniz dışında herhangi bir konsoloslukta yeni bir vize için başvurma şansınız olmayacaktır. Yeni bir vize ve hatta bir yasal daimi oturum vizesi (yeşil kart) için başvurabilirsiniz, ancak vizenizin süresini ne kadar geçirdiğinize de bağlı olarak, Konsolosluk Memurunu ve Sınır ve Gümrük Koruma Memurunu vizenizin süresini tekrar geçirmeyeceğinize ikna etmeniz zor olabilir.

Üç ve On Yıllık Giriş Yasaklarından Muafiyet/Afedilme

Amerikan vatandaşı olan veya yasal olarak orada ikamet eden, “yakin akraba” olarak da adlandırılan, eş, nişanlı veya ebeveynlerinin, talep edilen yeşil kart gibi, bir göçmenlik imtiyazı verilmediği takdirde “aşırı zorluk” çekeceğini ispat edebilen kişilere bir muafiyet (bir çeşit af) imkanı verilebilir.

Kanun ve düzenlemeler “aşırı zorluk”un spesifik bir tanımını vermese de, aşırı zorluğu ispat etmek kolay degildir. İşin özünde, “aşırı” buradaki anahtar kavramdır. Dolayısı ile, herhangi bir aile bireyinin vizenin reddiyle ortaya çıkacak ayrılıkla karşı karşıya kaldığında hissedileceği olağan zorluktan daha fazlasını ortaya koyabilmeniz ve yakin akrabanızın uğrayacağı mevcut veya beklenen zararları gösterebilmeniz gerekmektedir. Daha basit bir ifadeyle, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki aile bireylerinizden birinin uğrayacağı ciddi mali, duygusal veya tıbbi sonuçları aşırı etkileri ile birlikte göstermeniz gerekecektir.

Çoğu başvuru sahibi, Amerika Birleşik Devletleri’ni terk edip daha sonra bir konsolosluk mülakatına girmeden kendilerine muafiyet verilip verilmeyeceğini bilememektedir.
Fakat, (a) bir A.B.D. vatandaşının birinci dereceden akrabası iseniz, (b) başka herhangi bir kabul edilmezlik sebebiniz yoksa, ve (c) iddia ettiğiniz zorluğu A.B.D. vatandaşı bir eş veya ebeveyn gibi birinci dereceden bir akrabanız çekecekse, bu durumda konsolosluk mülakatınız için A.B.D.’yi terk etmeden önce “geçici” veya “devlet tarafından” bir muafiyet için başvuruda bulunmanızı sağlayan bir istisna mevcuttur.

Bir muafiyet davası hiçbir zaman hafife alınmaz. Amerikan rüyasına ulaşmak tehlikeye düşeceğinden, bu aşırı zorlayıcı sürecin tecrübeli bir avukatın yardımı olmadan başlatılmamasını şiddetle tavsiye etmekteyiz. Yazıcı Law olarak çeşitli giriş yasağı muafiyetlerine yönelik uzun yılların tecrübesine sahibiz.

Tecrübeli bir Göçmenlik Avukatı ile çalışın, bizi hemen arayın!

Daha fazla bilgi için bize ulaşınız.

Gokhan Yazici

Gokhan Yazici is an experienced attorney and counsellor practicing in the state of New York. He is specialized in U.S. Immigration Law, Corporate & Business Law, Business Transactions, Commercial Litigation, International Trade & U.S. Customs Law. Mr. Yazici holds an LL.B. degree from Istanbul University Law School and an LL.M. degree from Temple University James Beasley School of Law.